7-KLUBBARSSERIEN 2009 & AUTOEXPERTEN RALLY CUP

 

Under året har åtta deltävlingar i 7-klubbarsserien arrangeras

 

                                                                                                      Antal               Varav

Datum             Tävling                           Arrangör                  startande       7-klubbars

            2022-02-28     Örsundaracet                   Örsundsbro MK              64                    26

            2022-04-18     CarfixRallyt                     Västerås MS                   75                    45

            2021-05-09     Vårsprinten                      Taxinge MK                    100                  51

            2021-05-30     Guttstasprinten                 Kolsva MS                      87                    45

            2021-06-07     Brukssvängen                  MSK Hammaren             51                    37

            2021-09-20     Runt Mjölkpallen Pokalen  Gnesta MK                     102                  41

            2021-09-27     MiniXplosion                   Västerås MS                   58                    36

            2021-10-04     Nickbosprinten                SMK Sala                       57                    35

                                                                                             S:a.      594                  316                                                                                               

                                                                                            Snitt      74                    40

 

 

7-klubbars   Prispott 2009

 

Bilklass 1        Förare                            Klubb                             Poäng

1:a                    Håkan Eriksson                Örsundsbro MK              274           Prispott

2:a                    Mattias Lundqvist              Gnesta MK                     261           Prispott

3:a                    Daniel Nilsson                 Kolsva MS                      253           Prispott

 

Bilklass 2A     Förare                            Klubb                             Poäng

1.a                   Lars Davidsson                Enköpings MK 275         Prispott

2:a                    Roger Clefberg                Västerås MS                   242           Prispott

3:a                    Bertil Frisk                      SMK Sala                       172           Prispott

 

Bilklass 2B     Förare                            Klubb                             Poäng

1:a                    Tomas Ingberg                Gnesta MK                     249           Prispott

2:a                    Frederik Lindelöf             SMK Sala                       246           Prispott

3:a                    Christer Uddberg             Gnesta MK                     244           Prispott

 

Bilklass 2C     Förare                            Klubb                             Poäng

1:a                    Henrik Rosenberg            MK Speed                      264           Prispott

2:a                    Jan Onkamo                    MSK Hammaren             264           Prispott

3:a                    Henrik Oscarson             Västerås MS                   253           Prispott

 

Bilklass 3AB  Förare                            Klubb                             Poäng

1:a                    Niklas Östmark               Kolsva MS                      279           Prispott

2:a                    Tapani Tyynelä                Kolsva MS                      270           Prispott

3:a                    Danne Alm                      Taxinge MK                    76            Prispott

 

Bilklass 3C     Förare                            Klubb                             Poäng

1:a                    Gerhard Eklund               Börje SK                        252           Prispott

2:a                    Robin Wallon                  SMK Kungsör                221           Prispott

3:a                    Torbjörn Karlsson           Rasbo MK                      218           Prispott

 

Bilklass 4        Förare                            Klubb                             Poäng

1:a                    Ronnie Holmdahl             Films MK                        272           Prispott

2:a                    Felix Nensén                   Gnesta MK                     270           Prispott

3:a                    Michael Glans                  Västerås MS                   258           Prispott

 

Bilklass 5        Förare                            Klubb                             Poäng

1:a                    Björn Bäckström             Botkyrka MK                 280           Prispott

2:a                    Casper Uddberg              Gnesta MK                     227           Prispott

3:a                    Magnus Pörschke            Kolsva MS                      223           Prispott

 

Bilklass U       Förare                            Klubb                             Poäng

1:a                    Per Wilén                        Eskilstuna MK                 277           Prispott

2:a                    Andreas Pettersson          MSK Hammaren             268           Prispott

3:a                    Micke Wallon                  Eskilstuna MK                 266           Prispott

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Resultat i PRO-Cup 2009

 

            Placering         Förare                            Klubb                             Poäng

1:a                    Lars Davidsson                Enköpings MK                265           PRO- Hederspris

2:a                    Kjell Åhlen                      Enköpings MK                113           PRO- Hederspris

3:a                    Tapani Tyynelä                Kolsva MS                      95             PRO- Hederspris

 

Pristagare i 7-Klubbarsserien 2009

 

Placering         Förare                            Klubb                             Poäng

1:a                    Håkan Eriksson               Örsundsbro MK              275           Hederspris+Berti

2:a                    Lars Davidsson                Enköpings MK                265           Hederspris

3:a                    Mattias Lundqvist            Gnesta MK                     258           Hederspris

 

Pristagare i 7-klubbars C-förarserien 2009

 

Placering         Förare                            Klubb                             Poäng

1:a                    Mattias Lundqvist            Gnesta MK                     280           Hederspris+Krus

2:a                    Henrik Oscarson             Västerås MS                   255           Hederspris

3:a                    Felix Nensén               Gnesta MK                     232           Hederspris

 

7-klubbars lagtävling 2009

 

Placering         Lag                                 Klubb                             Poäng

1:a                    Lag 7-klubbarsserien       Kolsva MS                      96            Hederspris

 

1:a                    Lag 7-klubbars C-serie    Gnesta MK                     101           Hederspris

                       

 

Respektive klubbs främste förare i 7-klubbarsserien 2009.

 

Klubb                                                     Förare                           

Enköpings MK                                        Lars Davidsson                                Hederspris

Gnesta MK                                             Mattias Lundqvist                             Hederspris

Kolsva MS                                              Daniel Nilsson                                  Hederspris

MSK Hammaren                                     Jan Onkamo                                     Hederspris

SMK Arboga                                          Tommy Sundqvist                            Hederspris

SMK Kungsör                                        Robin Wallon                                   Hederspris

SMK Sala                                               Frederik Lindelöf                             Hederspris

SMK Södermanland                                Limmie Nordin                                Hederspris

Taxinge MK                                            Mikael Carlsson                              Hederspris

Västerås MS                                           Roger Clefberg                               Hederspris

Örsundsbro MK                                      Håkan Eriksson                               Hederspris

SMK Köping                                          Ingen tävlande                                 

Strängnäs AMS                                       Ingen tävlande