7-Klubbars &
SLUTTABELL
T1 Häradssvängen Strängnäs AMS 11-02-19 Inställd
T2 Gröndalsprinten SMK Södermanland 11-04-16
T3 Morgongåvasvängen SMK Sala 11-05-07
T4 Trendab-Rallyt Taxinge MK 11-05-21
T5 Bäckasprinten Kolsva MS 11-02-28
T6 Örsundaracet Örsundsbro MK 11-06-11 Inställd
T7 Gästabudstrofén SMK Nyköping 11-07-09
T8 Parallellrally Strängnäs AMS 11-08-13
T9 Nyby Rundan SMK Södermanland 11-08-27
T10 Möklinta Sprinten SMK Sala 11-09-03
T11 Runt Mjölkpallen Pokalen Gnesta MK 11-09-24
T12 Brukssvängen MSK Hammaren 11-10-02
Fest och Prisutdelning    
Obs! Tävlingar kan tillkomma eller flyttas
0 = Startat men ej fullföljt
-  = Ej deltagit
Bilklass 1   4WD A,B,C-förare                            
Plac Förare Klubb T2 T3 T4 T5 T7 T8 T9 T10 T11 T12 S:A
1 Carolina Jurå SMK Uppsala 35 - 31 39 29 32 35 37 30 37 305
2 Håkan Eriksson Örsundsbro MK 37 39 38 40 0 34 36 38 0 36 298
3 Johan Olsson SMK Sala  - 38 37 38 - 37 31 40 35 40 296
4 Mats Attlebrant Gnesta MK - - 34 36 28 35 34 36 31 - 234
5 Michael Holmgren Gnesta MK - - 40 - 36 - 39 39 38 - 192
6 Bengt Gustavson Örsundsbro MK 36 34 32 37 - - - - - 38 177
7 Leif Andersson Gnesta MK 38 37 0 0 - 29 - - 37 - 141
8 Mattias Ekman Södertälje KRC - - 35 - 33 - - - 39 - 107
9 Pierre Tolf Gnesta MK - - 24 - 31 38 - - - - 93
10 Andreas Sandin Gnesta MK - - - - - - - - 33 39 72
11 Fredrik Jonson Strängnäs AMS - - - - 27 - 40 - - - 67
12 Johnny Ericsson Mälaröarnas MK - - - - 30 - 37 - - - 67
13 Jimmy Svensson 08 MK - - 25 - - 33 - - - - 58
14 Hans Thunström SMK Nyköping - - 26 - - 31 - - - - 57
15 Johan Åkeson Gnesta MK - - 29 - 0 - - - 28 - 57
16 Johan Oscarsson SMK Södermanland 40 - - - - - - - - - 40
17 Mikael Waxell SMK Uppsala - 40 - - - - - - - - 40
18 Björn Adolfsson KAK Motorsport - - - - 40 - - - - - 40
19 Joacim Borg SMK Linde - - - - - 40 - - - - 40
20 Christoffer Jacobsson Gotlands MF - - - - - - - - 40 - 40
21 Fredrik Alsdal SMK Arboga 39 - - - - - - - - - 39
22 Joakim Längberg Linköpings MS - - 39 - - - - - - - 39
23 Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna - - - - 39 - - - - - 39
24 Jakob Thunström SMK Nyköping - - 0 - - 39 - - - - 39
25 Fredrik Grahn SMK Linde - - - - 38 - - - - - 38
26 Algot Öberg SMK Västerås Karting - - - - 0 - 38 - - - 38
27 Ingemar Svensson Flens MS - - - - 37 - - - 0 - 37
28 Jan Strandberg Krokoms MK - 36 - - - - - - - - 36
29 Anders Lundkvist Skepptuna MK - - 36 - - - 0 - - - 36
30 Ronnie Österberg Haninge MK - - - - - 36 - - - - 36
31 Björn Gustafsson Haninge MK - - - - - - - - 36 - 36
32 Louis Birath SMK Uppsala  - 35 - - - - - - - - 35
33 Jennie-lee Hermansson KAK Motorsport - - - - 35 - - - - - 35
34 Oscar Ortfeldt Karlstads MC Bil - - - - 34 - - - - - 34
35 Björn Oskarsson Huddinge MK - - - - - - - - 34 - 34
36 Lars-Olov Forslund Films MK  - 33 - - - - - - - - 33
37 Lasse Mothander Gnesta MK - - 33 - 0 - - - 0 - 33
38 Hans Öberg Kolsva MS - - - - - - 33 - - - 33
39 Johan Stenberg SMK Nyköping - - - - 32 - - - - - 32
40 Gabriel Savala Stockholms BK - - - - - - 32 - - - 32
41 Jesper Åkesson Gnesta MK - - - - - - - - 32 - 32
42 Thommy Gustavsson Björkviks MC - - 30 - 0 - - - - - 30
43 Peter Gustavson Örsundsbro MK  - - - - - 30 - - - - 30
44 Ricardo Hillesjö Haninge MK - - - - - - - - 29 - 29
45 Åke Kjellgren V:a Östergötlands MK - - 28 - - - - - 0 - 28
46 Mattias Lundqvist Gnesta MK - - 27 - - - - - - - 27
47 Mikael Samuelsson Gnesta MK - - - - - - - - 27 - 27
48 Håkan Larsson Taxinge MK - - 23 - - - - - - - 23
- Andreas Scherp Gnesta MK - - - - 0 - - - - - 0
- Eric Johansson SMK Nyköping - - 0 - 0 - - - - - 0
- Joakim Süld Östhammars MK - - 0 - - - - - - - 0
- Johan Nyberg SMK Arboga - - - 0 - - - - - - 0
- Johan Rudengren Eskilstuna MK - - - - 0 - - - - - 0
- Urban Hjärne Taxinge MK - - 0 - - - - - - - 0
- Michael Brucesson GMF Bilklubb - - - - - - - - 0 - 0
                               
Bilklass 2A   2WD A-förare                            
Plac Förare Klubb T2 T3 T4 T5 T7 T8 T9 T10 T11 T12 S:A
1 Karl-Erik Forsman Botkyrka MK 35 31 32 36 29 32 29 33 0 33 290
2 Casper Uddberg Gnesta MK  - 35 34 37 31 33 33 32 0 - 235
3 Tommy Wikström Fagersta MK - - - 33 35 39 38 39 34 0 218
4 Stefan Palmér Fagersta MK - - - - 30 30 36 38 31 35 200
5 Nils Strömgren Fagersta MK 37 36 36 39 0 - - - - 32 180
6 Anders Frisk SMK Sala  - 28 - 34 - 36 32 36 - - 166
7 Martin Lundquist Fagersta MK - - 40 40 0 - - - 37 39 156
8 Lars Davidsson Enköpings MK 40 0 - - - 40 - - 33 36 149
9 Patrik Larsson SMK Nyköping - - 37 0 36 - 35 - 30 - 138
10 Bertil Frisk SMK Sala  - 33 - 38 - - 31 0 - 31 133
11 Roger Clefberg Västerås MS - 32 0 35 - 0 - 35 - - 102
12 Peter Liwell Eskilstuna MK - - 33 - 33 - - - 32 - 98
13 Fredrik Eriksson Katrineholms MK - - - - 40 - - - 40 - 80
14 Håkan Långkvist  Fagersta MK - - - - - - - 40 - 40 80
15 Uffe Eriksson Östhammars MK  - 40 38 - - - - - - - 78
16 Janne Pettersson SMK Nyköping - - 39 - 0 - - - 38 - 77
17 Kjell Andersson Skepptuna MK - 39 35 - - - - - - - 74
18 Håkan Björkman Sandvikens MK - - - - - - 34 37 - - 71
19 Stefan Trygg Haninge MK - - - - - - 40 - 29 - 69
20 Tony Karlsson SMK Södermanland 39 - - - - - - - - - 39
21 Johan Svensson SMK Valdemarsvik - - - - 39 - - - - - 39
22 Magnus Johansson Östgöta BSF - - 0 - - - 39 - - - 39
23 Robert Andersson Eskilstuna MK - - - - - - - - 39 - 39
24 Daniel Ernstedt Nollåtta MK 38 - - - 0 - - - 0 - 38
25 Krister Zotterman Almunge MK  - 38 - - - - - - - 38
26 Simon Johansson Hagfors MK - - - - 38 - - - - - 38
27 Sebastian Malm MK Speed - - - - - 38 - - - - 38
28 Jens Branteström Rasbo MK - - - - 0 - - - - 38 38
29 Frederik Lindelöf SMK Sala - 37 0 - - - - - - - 37
30 Leif Asterhag Huddinge MK - - - - 37 - - - - - 37
31 Mikael Ekman Oskarshamns RRC - - - - - 37 - - - - 37
32 Roland Wallon SMK Kungsör - - - - - - 37 - - - 37
33 Tomas Pettersson Ludvika MS - - - - - - - - - 37 37
34 Tommy Nilsson Karlstad MC Bil 36 - - - - - - - - - 36
35 Tony Karlsson Flens MS - - - - - - - - 36 - 36
36 Dan Jurå SMK Uppsala - - - - - 35 - - - - 35
37 Johan Karlsson Nässjö MK - - - - - - - - 35 - 35
38 Tobias Johansson Almunge MK  - 34 - - - - - 0 - - 34
39 Mattias Jirvelius SMK Örebro - - - - 34 - - - - - 34
40 Jonas Björnvad Mälaröarnas MK - - 0 - 0 34 - - - - 34
41 Stefan Ingvarsson Östhammars MK  - - - - - - - 34 - - 34
42 Johan Lund Gnesta MK  - - - - - - - - - 34 34
43 Mikael Oscarsson SMK Södermanland - - - - 32 - - - - - 32
44 Anton Hager Bernats Örsundsbro MK - - - - - 31 - - - - 31
45 Tomas Olsson Almunge MK  - 30 - - - - - - - - 30
46 Ragnar Öknegård Eskilstuna MK - - - - 0 - 30 - - - 30
47 Daniel Gustafsson Almunge MK  - 29 - - - - - - - - 29
- Anders Nystedt Vallentuna MK - - - - 28 - - - - - 28
- Lars-Erik Andersson Haninge MK - - - - 0 - - - - - 0
- Micke Nilsson Taxinge MK - - - - 0 - - - - - 0
- Peder Randonius Vallentuna MK - - - - 0 - - - - - 0
- Pär Carlsson Flens MS - - - - 0 - - - - - 0
- Tommy Sahlqvist Laxå MK - - - - 0 - - - - - 0
                               
Bilklass 2B   2WD B-förare                            
Plac Förare Klubb T2 T3 T4 T5 T7 T8 T9 T10 T11 T12 S:A
1 Daniel Eriksson Eskilstuna MK 38 40 40 37 34 40 40 40 - 34 343
2 Joakim Öhman Fagersta MK  - 37 36 38 36 39 39 35 0 38 298
3 Christer Uddberg Gnesta MK - - 39 - 32 37 38 - 38 - 184
4 Mikael Gustavsson Katrineholms MK  - 36 35 36 0 0 - - 35 32 174
5 Tomas Ingberg Gnesta MK - - 37 - 37 36 - - 39 - 149
6 Torbjörn Gustafsson SMK Nyköping - - - - 38 38 0 - 40 - 116
7 Robin Wallon SMK Kungsör - - - - 33 - - 39 0 36 108
8 Jan Onkamo MSK Hammaren - - 0 - 40 - - - - 40 80
9 Rolf Andersson Laxå MK 39 - - 39 - - - - - - 78
10 Mats Johansson Norbergs MC - - - 40 - - - 37 - - 77
11 Johan Östlund Flens MS - - - - 39 - - - 37 - 76
12 Peter Andersson Kolsva MS - - - 35 - - - - - 35 70
13 Johan Dahlström MSK Hammaren - - - - - - 0 34 - 30 64
14 Stefan Hanhela Eskilstuna MK 40 - - - 0 - - - - - 40
15 Roine Berlin Almunge MK  - 39 - - - - - - - - 39
16 Micke Persson Fagersta MK  - - - - - - - - - 39 39
17 Rickard Karlsson SMK Uppsala  - 38 - - 0 - - - - - 38
18 Per Wilén Strängnäs AMS - - 38 - 0 - 0 - 0 - 38
19 Andreas Dahl Skepptuna MK - - 0 - - - - 38 - - 38
20 Mats Palmqvist Fagersta MK  - - - - - - 37 - - - 37
21 Niclas Jägerhult Vallentuna MK - - - - - - - - 0 37 37
22 Stig Oscarson Västerås MS - - - - - - 36 - - - 36
23 Kurt Ljung Skepptuna MK - - - - - - - 36 - - 36
24 Thomas Bönnemark SMK Nyköping - - - - - - - - 36 - 36
25 Calle Svennestam Eskilstuna MK - - - - 35 - - - - - 35
26 Fredrik Jarefalk Taxinge MK - - 34 - - - - - - - 34
27 Niklas Andersson SMK Sala - - - - - - - - - 33 33
28 Henrik Oscarson Västerås MS - - - - 31 - - 0 - - 31
29 Anton Samuelsson Katrineholms MK  - - - - - - - - - 31 31
- Fredrik Åhs Västerås MS - - - - 0 - - - - - 0
- Jocke Andersson Haninge MK - - - - - 0 - - - - 0
- Johan Eriksson Linköpings MS - - - - 0 - - - - - 0
- Jonathan Emanuelsson SMK Trollhättan - - - - 0 - - - - - 0
- Magnus Mattsson Flens MS - - - - 0 - - - - - 0
- Patrik Åhman Almunge MK - - - - 0 - - - - - 0
- Tomas Bergman SMK Hälsinge - - 0 - - - - - - - 0
- Jörgen Jonsson Västerås MS - - - - - - - 0 - - 0
                               
Bilklass 2C   2WD C-förare                            
Plac Förare Klubb T2 T3 T4 T5 T7 T8 T9 T10 T11 T12 S:A
1 Mickael Glans Västerås MS 0 34 34 38 34 35 36 37 36 35 319
2 Mats Dahlberg Taxinge MK 38 32 31 36 0 34 35 35 37 - 278
3 Mikael Wallon SMK Kungsör - - - 37 35 - 40 40 39 39 230
4 Robert Broman Gnesta MK 39 38 38 40 37 36 0 - - - 228
5 Johan Åkeson Gotlands MF-BK - - 35 - 38 - - - 40 - 113
6 Lars Jansson Fagersta MK  - 36 - - - 33 - - - 37 106
7 Niclas Fransson Falköpings MK  - 30 - - - - - 36 - 38 104
8 Micke Göthe Fagersta MK - - 40 - - - - - - 40 80
9 Mikael Johansson Fagersta MK  - 39 - 39 - - - - - - 78
10 Tomas Lindeqvist Haninge MK - - - - 36 - - - 38 - 74
11 Kjell Eriksson Eskilstuna MK 37 - 33 - - - - - - - 70
12 Patrik Lund SMK Nyköping - - 32 - 0 - 37 - 0 - 69
13 Rickard Hellström Strängnäs AMS 40 - - - - - - - - - 40
14 Torbjörn Zetterlund Vallentuna MK  - 40 - - - - - - - - 40
15 Danny Mattsson Rasbo MK - - - - 40 - - - - - 40
16 Tomas Lövdahl SMK Eksjö - - - - - 40 - - - - 40
17 Thomas Eriksson MK Speed - - 39 - 0 - 0 - 0 - 39
18 Rickard Ekblom Värmdö MK - - - - 39 - - - - - 39
19 Benny Johansson SMK Valdemarsvik - - - - - 39 - - - - 39
20 Per-Erik Hultin MK Ramunder - - - - - - 39 - - - 39
21 Christer Carlström Mälaröarnas MK - - - - - - - 39 - - 39
22 Andreas Wilke SMK Valdemarsvik - - - - - 38 - - - - 38
23 Björn Pehrsson MK Ramunder - - - - - - 38 - - - 38
24 Erik Öberg Hofors MS - - - - - - - 38 - - 38
25 Niklas Hedblom Sandvikens Mk - 37 - - - - - - - - 37
26 Mikael Jansson Taxinge MK - - 37 - - - - - - - 37
27 Uffe Eriksson Vimmerby MS - - - - - 37 - - - - 37
28 Björn Olofsson MK Rimo - - 36 - - - - - - - 36
29 Jocke Frisk SMK Sala - - - - - - - - - 36 36
30 Lars Lindqvist Almunge MK  - 35 - - 0 - - - - - 35
31 Mikael Karlsson MK Kopparberg - - - - - - - - - 34 34
32 Linus Lundberg Sunnansjö MK - 33 - - - - - - - - 33
33 Niklas Ohlsson Rasbo MK  - 31 - - - - - - - - 31
- Henrik Rosenberg MK Speed - - 0 - - - - - - - 0
- Kaj Larsen SMK Märsta - - - - 0 - - - - - 0
- Kenneth Eriksson Vallentuna MK - - 0 - - - - - - - 0
- Kim Nyden Laxå MK - - - - 0 - - - - - 0
- Gunnar Olars Rasbo MK - - - - - - - - 0 - 0
- Josefin Lundin Taxinge MK - - - - - - - - 0 - 0
- Simon Branteström Rasbo MK - - - - - - - - - 0 0
- Mikael Gjertz Rasbo MK - - - - - - - - - 0 0
                               
Bilklass 3AB   Grp. N 0-1400 + VOC  A,B-förare                          
Plac Förare Klubb T2 T3 T4 T5 T7 T8 T9 T10 T11 T12 S:A
1 Andreas Pettersson MSK Hammaren 40 37 39 40 8 40 37 40 39 40 360
2 Tapani Tyynelä Kolsva MS 39 33 0 37 0 38 36 39 35 39 296
3 Jonas Sjöman Flens MS 38 - 40 - 17 36 40 - 40 - 211
4 Robin Brandel Rasbo MK - 39 - - 37 - - - - - 76
5 Joakim Eriksson Gnesta MK - - 0 - - 37 - - 38 - 75
6 Peter Axelsson SMK Karlskoga  - 35 - 39 - - - - - - 74
7 Martin Eriksson Stuguns MK - 38 - - 36 - - - - - 74
8 Torbjörn Karlsson SMK Karlskoga  - 36 - 38 - - - - - - 74
9 Danne Alm Taxinge MK  - 34 38 - - - - - - - 72
10 Tobias Carneling Katrineholms MK - - - - 31 - 39 - - - 70
11 Niklas Pettersson Fagersta MK - 40 - - 28 - - - - - 68
12 Niklas Carlson Katrineholms MK - - - - 40 - - - - - 40
13 Fredrik Menck SMK Motala Bil - - - - 39 - - - - - 39
14 Crister Nystrand Katrinekolms MK - - - - - 39 - - - - 39
15 Thomas Lahti Norrbottens MS Boden - - - - 38 - - - - - 38
16 Pär Johansson Eskilstuna MK - - - - 0 - 38 - - - 38
17 Thommy Gustavsson Björkviks MC - - - - - - - - 37 - 37
18 Anders Spjuth Mälaröarnas MK - - - - - - - - 36 - 36
19 Anton Suontausta Kolsva MS - - - - 35 - - - - - 35
20 Kristoffer Karlsson Dals MK - - - - 34 - - - - - 34
21 Mattias Olsson Fryksdalens MK - - - - 33 - - - - - 33
22 Brage Lundmark Piteå MS - - - - 32 - - - - - 32
23 Andreas Björkman Degerfors RC - - - - 30 - - - - - 30
24 Philip Haag Kullings MS - - - - 29 - - - - - 29
25 Roger Fransson Vännäs MK - - - - 27 - - - - - 27
26 Niklas Östmark Kolsva MS - - - - 26 - - - - - 26
27 Ingvar Nilsson Hällefors MK - - - - 25 - - - - - 25
28 Lars Jonsson V Östergötlands MK - - - - 24 - - - - - 24
29 Håkan Süld Östhammars MK - - - - 23 - - - - - 23
30 Henrik Andersson Kullings MS - - - - 22 - - - - - 22
31 Göran Ahlström Norrbottens MS Boden - - - - 21 - - - - - 21
32 Andreas Guillemot Eskilstuna MK - - - - 20 - - - - - 20
33 Oscar Johansson SMK Nyköping - - - - 19 - - - - - 19
34 Ola Strömberg Nora MK - - - - 18 - - - - - 18
35 Kenny Bräck KAK Motorsport - - - - 16 - - - - - 16
36 Christian Åhr Rasbo MK - - - - 15 - - - - - 15
37 Emil Fransson Vännäs MK - - - - 14 - - - - - 14
38 Jan Andréasson SMK Örebro - - - - 13 - - - - - 13
39 Ronnie Lönn Mälaröarnas MK - - - - 12 - - - - - 12
40 Joel Bergkvist Katrineholms MK - - - - 11 - - - - - 11
41 Per Ohlson Katrineholms MK - - - - 10 - - - - - 10
42 Siegfried Mayr Tyskland - - - - 9 - - - - - 9
- Conny Larsson Mälaröarnas MK - - - - 0 - - - - - 0
- Fredrik Egeland Katrineholms MK - - - - 0 - - - - - 0
- Ingemar Thelander SMK Gävle - - - - 0 - - - - - 0
- Lars Johansson Norrbottens MS Boden - - - - 0 - - - - - 0
- Lars Ohlson SMK Vingåker - - - - 0 - - - - - 0
- Niklas Karlsson Värmdö MK - - - - 0 - - - - - 0
- Ola Wingren SMK Hörby - - - - 0 - - - - - 0
- Peter Elg Säffle MC - - - - 0 - - - - - 0
                               
Bilklass 3C   Grp. N 0-1400 + VOC  C-förare                          
Plac Förare Klubb T2 T3 T4 T5 T7 T8 T9 T10 T11 T12 S:A
1 Joakim Källberg Örsundsbro MK  - 40 40 35 39 39 40 40 40 40 353
2 Adrian Weststrand Storfors MK 37 29 36 37 28 35 39 32 36 34 343
3 Lars Andersson SMK Sala 39 30 35 36 24 36 36 37 33 35 341
4 Jesper Forssell Kolsva MS  - 36 - 40 0 - 38 39 29 39 221
5 Niklas Scherp Gnesta MK - - 31 - 25 38 - - 35 33 162
6 Frederik Eckhardt Eskilstuna MK - - - 38 32 30 - - 39 - 139
7 Stefan Norlin Kolsva MS 36 - 33 - - 31 - - - 38 138
8 Pontus Nilsson SMK Nyköping - - 27 39 30 - - - 37 - 133
9 Rolf Karlsson SMK Arboga - - 28 - - - 32 - 30 31 121
10 Pär Jonsson Teknis MC 40 35 - - - 34 - - - - 109
11 Björn Kallin Örebro Racing Club 35 - - - - - 37 36 - - 108
12 Kristoffer Gustavsson Björkviks MC - - 37 - 0 33 35 - - - 105
13 Torbjörn Karlsson Rasbo MK - 33 0 - 34 37 - - - - 104
14 Christer Johansson Eskilstuna MK - - - - - - 34 33 32 - 99
15 Jessica Larsson Rasbo MK 34 - 29 - - - - - - 32 95
16 Claes Claesson Björkviks MC - - 30 - 23 - - - 34 - 87
17 Gerhard Eklund Örsundsbro MK - - 39 - - - - 38 - 0 77
18 Marcus Johnsson Katrineholms MK - - - - 35 - - - 38 - 73
19 Robert Lundberg SMK Sala  - 32 38 - - - - - - - 70
20 Nicklas Elofsson Västerås MS  - 34 - - 0 - - - - 36 70
21 Jesper Ödberg Falköpings MK - - 32 - 31 - - - - - 63
22 Johan Lundqvist SMK Trollhättan - - - - 40 - - - - - 40
23 Tero Suontausta Kolsva MS  - - - - - 40 - - - - 40
24 Mikael Bergqvist SMK Hälsinge - 39 - - - - - - - - 39
25 Richard Kungsberger Teknis MC 38 - - - - - - - - - 38
26 Bengt-Anders Rolin SMK Hälsinge  - 38 - - - - - - - - 38
27 Sebastian Johansson Götene MK - - - - 38 - - - - - 38
28 Fredrik Undin SMK Sala  - 37 0 - - - - - - - 37
29 Tore Bigsten Götene MK - - - - 37 - - - - - 37
30 Emil Karlsson Hällefors MK - - - - - - - - - 37 37
31 Alois Scheidhammer Tyskland - - - - 36 - - - - - 36
32 Kennet Andersson SMK Sala - - - - - - - 36 - - 36
33 Rasmus Eriksson Gnesta MK - - 34 - 0 - - - - - 34
34 Markus Andersson Hofors MS - - - - - - - 34 - - 34
35 Jimmy Carlson Linköpings MS - - - - 33 - - - - - 33
36 Staffan Jansson Västerås MS  - - - - - - 33 - - - 33
37 Gert Karlsson SMK Nyköping -